UNI

از همگرا
پرش به ناوبری پرش به جستجو


Uni Logo

معرفی[ویرایش]

Uniswap از ایده‌ای که در سال 2016 توسط Vitalik Buterin برای یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) پیشنهاد شد که از یک بازارساز خودکار زنجیره‌ای با ویژگی‌های منحصربه‌فرد استفاده می‌کند، متولد شد. یک سال بعد هیدن آدامز شروع به کار بر روی تبدیل این ایده به یک محصول کاربردی کرد. پس از دریافت چندین کمک مالی و همچنین 100000 دلار از بنیاد اتریوم، یونی سوپ در نوامبر 2018 راه اندازی شد. این پروتکل به سرعت نقدینگی پیدا کرد و شروع به تسهیل حجم معنی دار کرد. شش ماه پس از راه‌اندازی، دور جمع‌آوری سرمایه تکمیل شد که توسط Paradigm رهبری شد تا دو کارمند دیگر اضافه شوند.Uniswap یک صرافی غیرمتمرکز است که بر روی اتریوم ساخته شده است و از یک سیستم بازارسازی خودکار به جای یک دفتر سفارش سنتی استفاده می کند. به جای تطبیق سفارشات خرید و فروش فردی، کاربران می توانند دو دارایی را با هم ترکیب کنند که سپس با آن معامله می شود و قیمت بر اساس نسبت بین این دو تعیین می شود.

چیزی که Uniswap را منحصر به فرد می کند این است که مشکل نشر بالا برای دارایی های غیر نقدشونده در مبادلات دفتر سفارش را حل می کند. این مشکل به این دلیل وجود دارد که انگیزه کمی برای بازارسازان حرفه‌ای برای تامین نقدینگی در دارایی‌های بسیار ناچیز وجود دارد. با این حال، با Uniswap، هر کسی می‌تواند با سپرده‌گذاری دارایی‌ها به یک استخر و کسب کارمزد بر اساس میزان فعالیت تجاری، یک بازارساز باشد. یکی از نکات منفی این مدل این است که لغزش قابل توجهی برای سفارشات بزرگ وجود دارد زیرا قیمت پرداختی با افزایش مقدار تقاضا افزایش می یابد.

Uniswap از ذخایر نقدینگی ادغام شده و فرمول ثابت بازارسازی محصول استفاده می کند. که این امر، به این معنی است که ارائه دهندگان نقدینگی می توانند توکن ها را به استخرها اضافه کنند و سایرین می توانند با قرارداد هوشمند به عنوان طرف مقابل خود، مستقیماً با آن استخرها معامله کنند. ارائه دهندگان نقدینگی از معاملات انجام شده در مقابل استخر نقدینگی که به آن عرضه کرده اند، کارمزد دریافت می کنند. مزیت این مدل این است که استفاده از آن بسیار آسان است زیرا نه ارائه دهندگان نقدینگی و نه معامله گران نیازی به یافتن طرف مقابل برای استفاده از سیستم ندارند. نکته منفی این است که معامله گران گاهی اوقات لغزش قابل توجهی را تجربه می کنند و اینکه یک تامین کننده نقدینگی همیشه آنطور که می توان انتظار داشت سودآور نیست.منبع

اعضای تیم[ویرایش]

Hayden Adams

Noah Zinsmeister

Moody Salem

River Keefer

Dan Robinson

ایده[ویرایش]

نوآور بودن : ایده یونی سواپ به شدت ساده و کاراست و از لحاظ کارایی به شدت قابل ستایش است،اگرچه ایده اصلی بازارساز خودکار را یوتالیک بوترین مطرح کرد با این حال این اولین بار هایدن آدامز بنیان گذار یونی سواپ بود که آن را بر بستر اتریوم به واقعیت تبدیل کرد.از جمله مزایای یونی سواپ این است که هیچ کارمزدی برای لیست کردن توکن نمی‌گیرد، نیازی به هیچ توکن بومی ندارد و دارای هزینه گس مناسبی برای پردازش تراکنش‌هاست. همچنین، این پروژه متن باز بوده و هر شخصی می‌تواند بازار ERC خود را ایجاد کند (به شرطی که مقدار مساوی اتر برای حمایت از آن داشته باشد).در یونی سواپ کاربران به انواع احراز هویت(KYC،AML) نیاز ندارند، همین امر باعث شده است که اضافه شدن کاربران به محیط یونی سواپ بی نهایت آسان باشد و نیازی به احراز هویت های وقت گیر نباشند.ایده بازارساز خودکار نیز باعث شده است که کاربران به راحتی بتوانند استخر ایجاد کنند، توکن ها را سواپ کنند یا توکن های جدید را در یونی سواپ بدون کارمزد لیست کنند.با توجه به نوآوری های یونی سواپ می توان به آن نمره کامل داد.

تعریف بازار هدف: یونی سواپ بازار هدف گسترده ای دارد و تقریبا همه بازار ارز دیجیتال را هدف قرار می دهد، در این راستا برخی از کاربردهای کلیدی یونی سواپ را می تواند به ترتیب برشمرد:1- ایجاد استخر و سود بردن از نقدینگی 2- تعویض رمز ارزهای بستر اتریوم 3- لیست کردن توکن های جدید 4-گرفتن آربیتراژ بین بازارها و... در نسخه سوم یونی سوپ امکان تعویض با برخی از رمزارزهای خارج از محیط اتریوم نیز فراهم شده است،از این لحاظ می توان به آن نمره کامل دارد.

تعریف مشتری: هر کسی که بخواهد ارزی ثبت کند یا ارز دیجیتالی را در این محیط لیست کند یا دیگر اهدافی که در بازار هدف موجود است می تواند مشتری یونی سوپ باشد.تعریف مشتری در یونی سوپ کاملا روشن و شفاف است و امکان توسعه مشتری وجود دارد، و به آن نمره کامل داده می شود.

تعریف مشکل و راه حل: یونی سوپ با هدفی انقلابی برای حل یک مشکل کاربردی تبادل رمزارزها به صورت غیرمتمرکز ابتدا طراحی شد و با طراحی بازارساز خودکار واستخرهای نقدینگی توانست مشکل نقدینگی را در این حیطه حل کند، همچنین با تکیه بر غیرمتمرکز بودن و عدم ثبت مشخصات فردی توانست تا حد زیادی قسمت زیادی از بازار را جذب کند، در این قسمت به آن نمره کامل داده می شود.

آینده نگری: پروژه یونی سوپ علی رغم کارایی فراوان و همه گیریش از اساس به دلیل ذات پروژه دارای آینده کاملا معلومی است و بیشتر هدفش گسترش و جذب بیشتر مشتری است و با تکنولوژی های آینده ربط آنچنانی ندارد، همچنین پروژه فاقد رودمپ و مایل استون های هدف آینده است و در این قمست نمره ضعیفی می گیرد.در این قسمت به پروژه نمره 1 داده می شود .

ارتباط پروژه به بلاکچین :این پروژه کاملا با بلاکچین مربوط است و یک مشکل بنیادین را در این حیطه حل می کند و به همین دلیل نمره کامل این بخش را می گیرد.

امتیاز این بخش =22

تیم[ویرایش]

تعداد اعضا: اعضای پروژه کاملا مشخص است و از این لحاظ به آن نمره کامل داده می شود، با این حال به دلیل گستردگی پروژه این پروژه به صورت منبع باز تعریف شده است و تعداد زیادی از توسعه دهندگان می توانند در آن شرکت کنند .(نمره کامل)

اسم کامل: اسم کامل اعضای بنیانگذار پروژهواعضای برجسته تیم توسعه مشخص است .منبع

عکس(4 امتیاز): عکس اعضای تیم در منبع موجود است و چهار امتیاز را می گیرد .منبع

پروفایل های لینکدین: پروفایل های لینکدین موجود است.منبع

اسکم بودن پروژه:با توجه به این که پروژه کاملا کاربردی شده است و مشخصات آن کاملا موجود است پروژه اسکم نیست .(نمره کامل)

مجموع نمره=20

سرمایه[ویرایش]

امتیاز ICO (10 امتیاز):یونی سوپ در ICO شرکت نکرده است و امتیازی به آن تعلق نمی گیرد.(اطلاعاتی در مورد ICO یونی سوپ یافت نشد.)

امتیاز جذب سرمایه گذار (5 امتیاز):بنا بر اطلاعات سایت کرانچ بیس موجود یونی سوپ موفق شده تا به حال 11 میلیون دلار جذب کند. و تا به حال در پنج مرحله سرمایه گذاری شرکت کرده است و از مرحله SEED رد شده است .منبع. همچنین در منابع دیگر میزان سرمایه گذاری بر روی یونی سوپ 12.5 میلیون یورو ذکر شده است.سرمایه گذاران مهم تر آن که از سال 2020 در آن سرمایه گذاری کرده اند، از شرکت های سرمایه گذاری خطر پذیری مانن Andreessen Horowitz، Blockchain Capital،Rockaway Blockchain Fund، Spark Capital، SV Angel، Union Square Ventures،Version One،A Capital،Paradigm،Variant،ParaFi Capital می توان نام برد، دو شرکت خطر پذیر آندرسن هورویتز و بلاکچین کاپیتال سرمایه گذاران اصلی آن هستند.منبع

امتیاز مارکت کپ (5 امتیاز):یونی سوپ در رتبه دوازدهم از لحاظ مارکت کپ در سایت کوین مارکت کپ قرار دارد و جزو 20 پروژه اول است و امتیاز کامل می گیرد.

امتیاز این بخش = 10

ارائه محصول[ویرایش]

ارائه محصول شامل موارد زیر است و هر کدام چهار امتیاز دارند:

وایت پیپر:دارد

آگاهی بخش بودن وایت پیپر:وایت پیپر یونی سوپ از لحاظ فنی نمره متوسطی می گیرد،اما عمده اجزای مربوطه یک وایت پیپر مناسب را ندارد با این حال چون قسمت زیادی از اجزای وایت پیپر مانند توکن اکانومی، گاورننس و تکنولوژی به صورت پراکنده در جاهای دیگر بلاگ یونی سوپ آمده است به آن نمره 2 داده می شود.توکن اکانومی

معرفی ویدئویی:معرفی های ویدیویی فراوانی به میزان کافی از سوی خود یونی سوپ و سایرین در فضای یوتیوب موجود است و مردم با پروژه آشنا شده اند و نمره کامل می گیرد.

مایل استون ها:وایت پیپر یا سایت یونی سوپ شامل رودمپ نیست و مایل استون ها مشخص نیست با این حال در قسمت بلاگ و تویتر تغییراتی که در یونی سوپ انجام می پذیرد را پیش و پس از آن اعلام می کند.و می توان به آن در این زمینه نمره 2 داد.

نمونه اولیه یا MVP:تا به حال سه نسخه از یونی سوپ ارائه شده است و پروژه در مرحله توسعه قرار داد و از نمونه اولیه رد شده است و نمره کامل می گیرد. امتیاز این بخش=16

بازاریابی و شبکه های اجتماعی[ویرایش]

بازاریابی و شبکه اجتماعی شامل موارد زیر است ، هر کدام از عناصر اصلی چهار امتیاز دریافت می کنند:

  تویتر: دارد
  فیس بوک:به صورت رسمی یافت نشد.
  گیت هاب:دارد
  یوتیوب:یافت نشد
  مدیوم: یافت نشد

امتیازات بیشتر

  بیت کوین تالک:صفحات مختلفی است به صورت رسمی ندارد.
  تلگرام/اسلاگ/دیسکورد:دیسکورددارد
  رددیت:دارد
  بیت کوین ویکی/فوروم:بیت کوین ویکی ندارد، اما فورومدارد.
  بلاگ:دارد
  لینکدین: دارد

امتیاز این بخش=13


درجه آمادگی سرمایه گذاری[ویرایش]

مجموع امتیازات برابر با 81 می شود و از لحاظ بنیادی از پروژه های رده اول برای سرمایه گذاری است که در قسمت های پنج گانه نمره خوبی می گیرد،نقطه ضعف پروژه در سه بخش زیر خلاصه می شود: 1-آینده نگری ایده: پروژه برنامه های آینده خود را به خوبی به عموم ارائه نکرده است و در حال حاضر رقبای سرسختی همچون Pancakeswap دارد. 2- مایل استون ها(آینده نگری اجرایی پروژه):در پروژه یونی سوپ مایل استون ها در وایت پیپر در اجزای مختلف و رودمپ آن ارائه نشده است. 3-بازاریابی و شبکه های اجتماعی:یونی سوپ در شبکه های اجتماعی دست اول فعالیت زیادی انجام نداده است، به طور مثال در فیس بوک و یوتیوب فعالیت آنچنانی ندارد.

نقاط قوت پروژه: 1-ایده پروژه نوآورانه است ، تعریف مشکل و راه حل به خوبی عمل کرده است. 2-دارایی کارایی بسیار بالایی است و در بخش تعریف مشتری و بازار هدف به خوبی عمل کرده است و بازار هدف بسیار گسترده ای را هدف قرار داده است. 3- حجم معاملات روزانه در یونی سوپ بسیار بالاست و جزو سه پروژه اول پروژه های معاملاتی غیرمتمرکز است.


وضعیت پروژه[ویرایش]

در مجموع، مجموع امتیازات پروژه های 81 است و مابین امتیازات 81 تا 100 است و در میان پروژه های سبز قرار می گیرد.امتیازدهی دیگر پروژه ها[ویرایش]

isthiscoinascam= 7.06