Steem

از همگرا
پرش به ناوبری پرش به جستجو


Steemایده[ویرایش]

Steem یک بلاکچین اجتماعی است که تمرکز آن بر رشد شبکه های اجتماعی است با پاداش به اشتراک گذاری محتوا ، درآمد فوری را برای کاربران ممکن می سازد. این در حال حاضر تنها بلاک چین است که می تواند برنامه های واقعی را از طریق برنامه های اجتماعی مانند Steemit تأمین کند. پروژه Steem مدعی است که تنها شبکه اجتماعی حیطه بلاکچین است.این پروژه امکان توسعه اپ هایی را به صورت شبکه های اجتماعی امکان پذیر می سازد از جمله اپ های آن می توان اپ های زیر را معرفی کرد :

Steemit:یک پلتفرم بلاگری اجتماعی است و اولین اپی است که بر روی بلاکچین استیم توسعه یافته است.نمونه های مشابه نسخه های ضعیف تر تویتر و مشابه رددیت است .
Dtube:یک پلتفرم اشتراک ویدیو مشابه یوتیوب است.
Utopian:ایده این اپ بر روی پاداش دهی به توسعه دهندگان اوپن سورس است .با این حال سایت این اپ در حال حاضر وجود ندارد و گویا فعالیت ندارد .

ادعای بلاکچین استیم این است که استیم یک بلاکچین نسل بعدی است که منحصر به فرد برای اجرای برنامه های زمان واقعی با تراکنش های تقریباً فوری و بدون هزینه طراحی شده است. استیم در 18 ماه گذشته مورد آزمایش قرار گرفته است و در حال حاضر تراکنش های بیشتری را در ثانیه نسبت به بیت کوین و اتریوم پردازش می کند. این شبکه در حال حاضر دارای 3 شکل مختلف مالکیت است: Steem (STEEM) ، Steem Power (SP) و Steem Dollars (SMD). کاربران Steemit که محتوا را ایجاد می کنند ، به عنوان مثال در قالب یک وبلاگ ، به دلیل مشارکت خود در این پلتفرم بر اساس ارزش محتوا برای کاربران دیگر پاداش می گیرند. این پاداش به کاربران 50٪ در SP و 50٪ در SMD پرداخت می شود.

استیم (STEEM):

STEEM علاوه بر بلاکچین نام یک ارز رمزنگاری شده است که می توان آن را در بازار آزاد با سایر ارزهای دیجیتال یا پول واقعی مبادله کرد. بلاک چین به طور مداوم در حال تولید توکن های جدید STEEM است که باعث می شود این ارز تورم شدیدی را تجربه کند. توکن های جدید برای تقویت کاربران پلتفرم Steemit در قالب Steem Power (SP) و Steem Dollars (SMD) مورد استفاده قرار خواهند گرفت.


دلارهای استیم (SMD):

SMD اساساً یک قرارداد هوشمند در قالب یک ویژگی در بستر رسانه های اجتماعی Steemit است. SMD فقط در پلتفرم Steemit دارای ارزش است که دقیقاً برابر با دلار آمریکا است: مستقل از نرخ STEEM ، 1 دلار Steem (SMD) همیشه به اندازه 1 دلار آمریکا (USD) ارزش دارد. صاحبان SMD سالانه 10 درصد سود از پلتفرم Steemit دریافت می کنند ، به عنوان هزینه ای برای نگهداری دارایی های نقدینگی در بلاک چین است. SMD را می توان در هر زمان به STEEM تبدیل کرد ، که در آن زمان با نرخ ارز فعلی مبادله می شود.

استیم پاور (SP):


SP شکلی از ارزش در بستر Steemit است که نمی توان آن را مستقیماً برداشت تا از حفظ ارزش Steemit اطمینان حاصل شود. نظر کاربران Steemit بر اساس موارد دیگر ، بر اساس تعداد SP که کاربر در اختیار دارد ، وزن می شود. بخوانید: وقتی یک سهامدار بزرگ SP محتوای خاصی را ارزشمند می داند ، برای نویسنده محتوا سودمندتر از آن خواهد بود که اگر شخصی با SP کمی محتوای یکسانی را به یک شکل ارزیابی کند.


هر دو STEEM و Steem Dollars را می توان در هر زمان به Steem Power تبدیل کرد ، اما برعکس آن امکان پذیر نیست: خروج SP برای جلوگیری از خطرات نقدینگی و تشویق رشد پایدار و استفاده از Steemit ، تدریجی است. SP را می توان در بخشهایی با گسترش تبدیل در 13 هفته به STEEM تبدیل کرد.


در مقابل مالکیت Steem Power ، مالکان نه تنها حق رأی در Steemit بلکه سود سهام بلاک چین را نیز دریافت می کنند: برای هر توکن جدید STEEM که بلاک چین تولید می کند ، معادل 9 STEEM بین همه دارندگان SP توزیع می شود. بنابراین ذخیره سازی Steem Power در بلند مدت سودآورتر است.

تیم[ویرایش]

استیم در صفحه about خود در مورد تیم نوشته اند که :استیم توسط تیمی از افراد تمام وقت ، مشارکت کنندگان منبع باز(اوپن سورس) و اعضای جامعه مانند شما پشتیبانی می شود.

با توجه به این که کل پروژه استیم یک پروژه اوپن سورس است،و در صفحه سایت خود از توسعه دهندگان اوپن سورس دعوت به عمل آورده است انتظار می رود بخشی از جامعه توسعه دهنده نرم افزاری آن توسعه دهندگان اوپن سورس و خارج از تیم اصلی باشند.

با این حال از تیم اجرایی ان می توان از اشخاص زیر نام برد:

Daniel Larimer

Ned Scott

Elizabeth Powell

David Jefferys

سرمایه[ویرایش]

نقشه راه[ویرایش]

وضعیت پروژه[ویرایش]

پروژه استیم بعد از سقوط ارزهای دیجیتال در سال 2018 دچار زیان عظیمی شد و مجبور به کاهش هفتاد درصد از کارمندانش شد، که به تعویق پروژه های اجرایی شرکت انجامید پس از این جریان دانیل لاریمر از بنیانگذاران اصلی استیم از این پروژه جدا شد و به پروژه بلاک وان پیوست. در سال 2020 مدیریت این شرکت موفق به توافق مالی مهمی با شرکت بزرگ و تاثیر گذار ترون شد، که این شرکت را از ورشکستگی نجات داد. در 14 فوریه ، بنیاد Tron اعلام کرد Steemit ، یک پلت فرم رسانه های اجتماعی غیر متمرکز با بیش از 10،000 کاربر فعال روزانه را خریداری کرده است.

پس از اعلام این خبر ، عدم اطمینان زیادی از سوی جامعه Steemit ایجاد شد. یک موضوع اخیر Reddit نشان می دهد که کاربران Steemit درباره نگرانی در مورد آینده توکن STEEM و چنگال نرم برگشت پذیر که Steem شاهد آن است در 24 فوریه بحث می کنند.

با وجود اظهارات اخیر ، پاول به کوین تلگراف گفت که همکاری Tron با Steemit بسیار هیجان انگیز است و خاطرنشان کرد که او انتظار دارد که Tron منابع مورد نیاز برای رشد اکوسیستم Steemit را فراهم کند. او گفت:

   Steemit مجبور شد در پاییز 2018 کوچک شود ، و همکاری Tron سرانجام بازاریابی ، مهندسی و منابع بیشتری را برای پیشرفت اکوسیستم Steemit و Tron در اختیار ما قرار می دهد. "

یک شروع تازه

پاول توضیح داد که Steemit.com چهار سال پیش به عنوان اثبات مفهوم توسط مدیر اجرایی سابق ند اسکات تأسیس شد. اگرچه این پلتفرم بیش از 1 میلیون بازدیدکننده سایت را با موفقیت به ارمغان آورده است ، وی توضیح داد که تعداد مشارکت کنندگان Steemit به طور چشمگیری کاهش یافته است. او دلیل این امر را تجربه کاربری ضعیف و کمبود منابع مورد نیاز برای بهبود سایت می داند. بنابر گزارشات ، Steemit بیش از 70 درصد از کارکنان خود را در نوامبر 2018 اخراج کرد.

به گفته پاول ، مشارکت Tron،Steemit را از رسیدن به نقطه شکست نجات داده و خاطرنشان کرد که ویژگی های جدیدی در حال حاضر در سراسر بستر رسانه های اجتماعی مبتنی بر بلاک چین اجرا شده است. او توضیح داد:

   "ما به دلیل کمبود منابع مالی در وضعیت نگه داری قرار داشتیم. ما همیشه نقشه راه داشتیم اما نتوانستیم آنها را اجرا کنیم. اما همین هفته گذشته ، Steemit توانست ویژگی انجمن های جدید خود را راه اندازی کند ، که به کاربران امکان می دهد از ویژگی های جامعه مشابه ویژگی های Reddit استفاده کنند. ما سه سال روی این ویژگی کار کردیم. این فقط نشان می دهد که جاستین سان چقدر سریع برای کمک به ما در راه اندازی اجتماعات تلاش کرده است. "

پاول همچنین اظهار داشت که Steemit می تواند کاربران جدیدی را که از Tron به این پلت فرم مهاجرت می کنند ، شبکه ای که بیش از 700 DApp دارد ، در خود جای دهد. او گفت:

   "مقیاس بندی مهم است و Steemit می تواند تمام ترافیک جدیدی را که از Tron آمده است اداره کند. ما قبلاً 30 درصد ثبت نام بیشتری نسبت به فوریه سال گذشته داشته ایم. این مشارکت در مورد آوردن جنبه رسانه های اجتماعی به اکوسیستم Tron است. "

چرا چنگال نرم برگشت پذیر؟

وقتی از پاول فورک برگشت پذیر بحث برانگیز اخیر سوال شد ، پاول توضیح داد که این امر ناشی از واکنش سریع مردم به همکاری Tron با Steemit بود. او گفت:

   "من هفته گذشته یک پست وبلاگ نوشتم که چگونه در هر زمان تغییر ایجاد می شود ، مردم ناراحت می شوند. همانطور که ما همچنان نقشه راه خود را با Tron برنامه ریزی می کنیم ، مردم متوجه می شوند که دیدگاه های ما چیست. ما به تازگی شروع به استراتژی در این زمینه کرده ایم. من درک می کنم که Steemit قدرت را برای مدت طولانی نگه داشته است و چنگال نرم واکنشی بود که خیلی زود به وجود آمد. "

طبق یک پست وبلاگ Steemit ، نرم فورک برگشت پذیر به دلیل عدم اطمینان در اطراف شرکت اجرا شد. نرم فورک همچنین منجر به اعتبارسنجی شبکه Steem ، معروف به شاهدان شد ، و STEEM را که توسط مجموعه ای از حساب های محدود نگهداری می شد ، از رای دادن به کسانی که بر شبکه نظارت می کنند ، مسدود کرد.

برخی از معاملات با مجموعه ای از توکن ها که به "سهام نینجا معدنی Steemit Inc." معروف است ، پردازش نمی شود.

پاول توضیح داد که سهام نینجا Steemit Inc برای حمایت بیشتر و توسعه مالی بلاک چین Steemit در نظر گرفته شده است. جاستین سان دعوت می کند که جلسه ای در شهرداری برگزار شود

بنیانگذار و مدیرعامل Tron Justin Sun در 23 فوریه نامه ای سرگشاده به جامعه Steemit نوشت تا به کاربران اطلاع دهد که Steemit 2.0 پیشرفتی در پلت فرم فعلی خواهد بود:

   "با اتفاقات زیادی که در Steem برای من و همه در Tron و Steemit Inc رخ داده است ، مانند راه اندازی انجمن ها و یک چنگال نرم 22.2 که انتظار آن را نداشتیم ، احساس می کنم مهم است که به شما نشان دهم که من اینجا هستم و آماده است تا با شما ساختن ساختمان را آغاز کند. "

به گفته پاول ، نامه سان نه تنها اطمینان مثبت را ارائه می دهد ، بلکه ارتباط را در زمانی که بیشترین نیاز را دارد نشان می دهد.

در نامه سان همچنین ذکر شده است که اجلاس Steemit در 6 مارس برای بحث در مورد نقشه راه Tron و Steemit و انتقال اهداف و اهداف دو اکوسیستم برگزار خواهد شد. از آن زمان تا به حال بخشی از مبادلات استیمیت به واسطه ترون و با شبکه بلاکچینی ترون انجام شده است .

پیاده سازی[ویرایش]

کامیونیتی[ویرایش]

منابع اطلاعاتی[ویرایش]

درجه آمادگی سرمایه گذاری[ویرایش]