SOL

از همگرا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Solana Logo

معرفی[ویرایش]

سولانا یک پروتکل لایه مبنا بلاک چین عمومی دیگر است که برای مقیاس پذیری بهینه می‌شود. هدف آن فراهم کردن یک پلتفرم است که توسعه دهندگان را قادر می‌سازد تا برنامه‌های کاربردی غیر متمرکز خود (dApps)را بدون نیاز به طراحی گلگوگاه های _بخشی از یک سیستم کامپیوتری که کارایی آن را پایین می آورد_ عملکردی ایجاد کنند. سولانا دارای یک سیستم کلیدی جدید به نام اثبات تاریخ (PoH)است که به طور خودکار تراکنش ها را ممکن می‌سازد. همچنین از الگوریتم توافق جمعی Proof Of Stake برای کمک به تامین امنیت شبکه استفاده می‌کند. اهداف طراحی دیگر آن عبارتند از زمان تسویه زیر ثانیه، هزینه های پایین تراکنش، و پشتیبانی از همه زبان های قرارداد هوشمند سازگار با LLVM.

آغاز Solana به اواخر سال ۲۰۱۷ برمی گردد زمانی که بنیانگذار آن آناتولی یاکوونکو پیش‌نویس یک وایت پیپر را منتشر کرد که جزئیات یک تکنیک زمان سنجی جدید برای سیستم‌های توزیع‌شده به نام پروتکل منحصر بفرد اثبات تاریخ را شرح می‌دهد. در بلاک چین‌هایی مانند بیت‌کوین و اتریوم، یکی از محدودیت‌های مقیاس‌پذیری، زمان لازم برای رسیدن به اجماع در مورد ترتیب تراکنش‌ها است. آناتولی معتقد بود تکنیک جدید او می‌تواند فرآیند ترتیب تراکنش‌ها را برای بلاک‌چین‌ها خودکار کند با فراهم کردن یک قطعه کلیدی که شبکه‌های رمزنگاری را قادر می‌سازد تا فراتر از قابلیت‌های خود تراکنش بیشتری را در آنِ زمان با هزینه کمتری پردازش کند(مقیاس پذیری بالا).

آناتولی سپس با هم‌کار سابق خود از کوالکام "گرگ فیتزجرالد" هم‌کاری کرد تا یک شبکه بلاک چین را بسازد که از روش اثبات تاریخ به عنوان "ساعت داخلی" خود استفاده کند.این دو اولین آزمایش داخلی (همراه با نسخه آزمایشی) و نسخه رسمی وایت پیپر پروژه را در فوریه 2018 منتشر کردند. یکی دیگر از اعضای سابق کوالکام ،استیون آکریج، پیشنهاد کرد که تخلیه اعتبارسنجی امضاها به پردازشگرهای گرافیکی می‌تواند منجر به افزایش توان عملیاتی تراکنش ها (به عنوان مثال، مقیاس پذیری)شود. آناتولی، گرگ و استفن و سه نفر دیگر را استخدام کرد تا شرکتی را بنیان نهند که در نهایت به آزمایشگاه "سولانا" مبدل خواهد شد. تیم موسس همچنین شامل مهندسان سابق اپل علاوه بر کهنه سربازان کوالکام بود. آن‌ها ابتدا این پروژه را Loom نامیدند، اما بعدا این پروژه را به "سولانا" تغییر نام دادند تا با شبکه رفع مشکلات مقایس پذیری دو لایه ای اتریوم اشتباه گرفته نشود. آزمایشگاه‌های "سولانا" شروع به جمع‌آوری بودجه برای ساخت شبکه جدید رمز ارز در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۸ کردند. این تیم بین آوریل ۲۰۱۸ و جولای ۲۰۱۹ با فروش چندباره خصوصی توکن ها کمی بیش از ۲۰ میلیون دلار سرمایه جمع آوری کردند. آن‌ها فروش رسمی را اواخر جولای ۲۰۱۹ آغاز کردند. این اقدام جمع‌آوری کمک‌های مالی به موازات کار "سولانا" روی این پروتکل صورت گرفت که پیش از این که تیم تست نت را در سال ۲۰۲۰ عمومی کند"Tour de SOL" پروژه تحت آزمایش های مختلفی قرار گرفت، نخستین مرحله Tour de SOL در فوریه ۲۰۲۰ به پایان رسید و به همراه نسخه بتای اصلی Solana همچنان در حال اجراست.

شبکه بتای پروژه قابلیت‌های تراکنش پایه و پشتیبانی قرارداد هوشمند را دارد. برنامه فعلی ارتقا از مرحله بتای فعلی به یک نسخه با بهره وری بیشتر در اواخر ۲۰۲۰ یا اوایل سال ۲۰۲۱ است.

در حال حاضر، "سولانا" عضو اصلی شبکه "سولانا" است، در حالی که بنیاد "سولانا" به تامین بودجه توسعه مداوم و تلاش‌های خود ادامه میدهد.

منبع

اعضای تیم[ویرایش]

اعضای کامل تیم در اینجا اعلام شده است.

تیم بنیانگذار[ویرایش]

ایده[ویرایش]

نوآور بودن :

تعریف بازار هدف:

تعریف مشتری:

تعریف مشکل و راه حل:

آینده نگری:

ارتباط پروژه به بلاکچین :

تیم[ویرایش]

تعداد اعضا(4 امتیاز): تعداد تیم تشکیل دهنده سولانا بالاست و چهار امتیاز را می گیرد (منبع)
عکس(4 امتیاز): عکس اعضای تیم در لینک بالا موجود است و چهار امتیاز را می گیرد .(منبع)
اسم کامل(4 امتیاز): اسم کامل اعضای تیم به صورت مشخص تیم موجود است .(منبع)
پروفایل های لینکدین(4 امتیاز): آدرس پروفایل های لینکدین موجود است و واقعی است .(منبع)
اسکم بودن پروژه(4 امتیاز):اطلاعات موجود در پروژه اسکم نبودن پروژه را اثبات می کند.در سایت isthiscoinascam امتیاز خیلی خوب، 7.49 به آن داده شده است.(منبع)

سرمایه[ویرایش]

امتیاز ICO (10 امتیاز):
امتیاز جذب سرمایه گذار (5 امتیاز):
امتیاز مارکت کپ (5 امتیاز):

ارائه محصول[ویرایش]

ارائه محصول شامل موارد زیر است و هر کدام چهار امتیاز دارند:

  وایت پیپر:
  آگاهی بخش بودن وایت پیپر:
  معرفی ویدئویی:
  مایل استون ها:
  نمونه اولیه یا MVP:

بازاریابی و شبکه های اجتماعی[ویرایش]

بازاریابی و شبکه اجتماعی شامل موارد زیر است ، هر کدام از عناصر اصلی چهار امتیاز دریافت می کنند:

  تویتر (4 امتیاز): دارد
  فیس بوک(4 امتیاز):دارد
  گیت هاب(4 امتیاز):دارد
  یوتیوب(4 امتیاز):دارد
  مدیوم(4 امتیاز):دارد


امتیازات بیشتر هر کدام دو امتیاز دریافت می کنند:

  بیت کوین تالک(2 امتیاز):دارد
  تلگرام/اسلاگ/دیسکورد:تلگرام(2امتیاز):دارد،دیسکورد دارد اسلاک ندارد.
  رددیت(2 امتیاز):دارد
  بیت کوین ویکی(2 امتیاز):دارد

  بلاگ/فوروم(2 امتیاز):فوروم:دارد

وضعیت پروژه[ویرایش]

درجه آمادگی سرمایه گذاری[ویرایش]