ETC

از همگرا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Ethereum Classic Logo


معرفی[ویرایش]

Ethereum Classic یک پلتفرم محاسباتی غیرمتمرکز است که برای اجرای قراردادهای هوشمند طراحی شده است، برنامه هایی که طبق برنامه ریزی شده بدون امکان سانسور یا تداخل شخص ثالث اجرا می شوند. این یک شبکه توزیع شده متشکل از یک دفتر کل بلاک چین، یک ارز دیجیتال بومی (به نام ETC) و یک اکوسیستم از برنامه‌ها و خدمات روی زنجیره است. اتریوم کلاسیک زنجیره‌ای قدیمی است که به دنبال یک هارد فورک بحث‌برانگیز، معروف به فورک DAO، در ژوئیه 2017 از اتریوم جدا شد. اتریوم کلاسیک مانند زنجیره خواهر خود، یک موتور اجرایی بهینه‌سازی شده برای پردازش قراردادهای هوشمند (معروف به ماشین مجازی اتریوم) دارد. یا EVM) و یک سیستم اجماع اثبات کار (PoW). اتریوم کلاسیک در حالی که برخی جنبه‌ها را با اتریوم به اشتراک می‌گذارد، سیاست‌های پولی و برنامه تورمی تعریف‌شده‌تری ارائه می‌دهد.

تاریخ[ویرایش]

هک DAO باعث ایجاد اتریوم کلاسیک می شود[ویرایش]

هک DAO و هارد فورک ناشی از آن، شبکه اتریوم را به دو زنجیره مجزا تقسیم کرد: اتریوم و اتریوم کلاسیک (ETC). DAO یک صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر اتریوم بود که توانست 150 میلیون دلار در اتر در عرضه اولیه سکه (ICO) در آوریل 2016 جمع آوری کند. چند ماه بعد (ژوئیه 2016)، یک مهاجم از یک اشکال در یکی از قراردادهای هوشمند DAO سوء استفاده کرد و هکر را قادر ساخت 3.6 میلیون ETH از وجوه جمع‌آوری‌شده در ICO خود را به سرقت ببرد.

شکافی در جامعه حول محور چگونگی حل این مسئله شکل گرفت. یکی از اردوگاه‌ها معتقد بود که بازگرداندن زنجیره و در نتیجه پاک کردن هک از تاریخ شبکه، برای حفظ طول عمر اتریوم ضروری است. طرف دیگر تغییرپذیری را مغایر با اخلاق شبکه‌های رمزنگاری کرد و از پذیرش بازنویسی دفتر کل خودداری کرد. این تقسیم منجر به هارد فورک بحث برانگیز در بلوک 1,920,001 شد و زنجیره قدیمی که سابقه تراکنش خود را معکوس نکرد به Ethereum Classic تغییر نام داد.

قبل از اینکه فورک DAO زنجیره اصلی اتریوم را تقسیم کند، فقط یک گروه از کاربران، ارائه‌دهندگان خدمات، توسعه‌دهندگان، سرمایه‌گذاران و سایر شرکت‌کنندگان شبکه وجود داشت. هارد فورک یا "تغییر حالت نامنظم" نه تنها لایه پروتکل بلکه لایه های اجتماعی و کاربردی را نیز تقسیم می کند. اتریوم کلاسیک به‌عنوان زنجیره‌ی قدیمی، مؤلفه‌های مشخص‌شده در وایت پیپر اتریوم را به ارث برد. در زمان فورک، اتریوم کلاسیک هنوز از نظر این اجزای اصلی با اتریوم یکسان بود. با این حال، به زودی با اعلام نقشه راه و چشم انداز خود، شروع به دور شدن از اتریوم کرد.

تغییر فلسفه و سیاست پولی[ویرایش]

انجمن کلاسیک اتریوم (ETC) بر اصول اصلی مقاومت در برابر سانسور و (مهمتر از همه) تغییر ناپذیری تاکید دارد. و به عنوان ادامه بلاک چین اتریوم، دارای یک زبان قرارداد هوشمند کامل تورینگ برای پشتیبانی از توسعه برنامه های غیرمتمرکز پیچیده تر (dApps) است. انجمن کلاسیک اتریوم شبکه را با شعار «کد قانون است» اداره می‌کند، که این باور را القا می‌کند که تراکنش‌های ETC و dApps واقعاً در برابر سانسور مقاوم هستند و از هرگونه تداخل شخص ثالث مصون هستند.

ETC بعداً (مارس 2017) یک سیاست پولی جدید شبیه بیت کوین را با سقف عرضه ثابت و برنامه انتشار ضد تورم اتخاذ کرد. این پیشنهاد به شدت از سیاست پولی اصلی اتریوم منحرف شد، زیرا توسعه دهندگان هسته اتریوم به دنبال ایجاد یک مدل اقتصادی دقیق تر برای شبکه اثبات سهام (PoS) آینده خود هستند. به‌جای انعطاف‌پذیری پولی (و برخی عدم قطعیت)، اتریوم کلاسیک اکنون دارای حداکثر عرضه ۲۱۰،۷۰۰،۰۰۰ توکن و کاهش پاداش استخراج‌کننده در هر پنج میلیون بلاک است. و برخلاف اتریوم، جامعه قصد دارد به عنوان اجماع و مکانیسم صدور توکن، از Proof of Work (PoW) استفاده کند.

تیم های توسعه و پیشرفت های آینده[ویرایش]

ساختار ETC با اکثر پروژه های بلاک چین متفاوت است و تیم های توسعه متعددی را در خود جای داده است (IOHK، ETC Labs و ETC Cooperative)، که هر کدام اهداف خاص خود را دارند. به طور کلی، بیشتر این تیم‌ها بر ارائه راه‌حل‌های مقیاس‌بندی زنجیره جانبی، بهبود ابزارهای توسعه (SDK) و ترویج تراکنش‌های زنجیره‌ای متقاطع تمرکز کرده‌اند تا دیگران بتوانند روی اتریوم کلاسیک بسازند. برخی از این تلاش‌ها، از جمله کانال‌های دولتی Connext و پل ChainSafe به زنجیره‌های مبتنی بر اتریوم و Cosmos SDK، قبلاً راه‌اندازی شده‌اند.

ETC یکی از معدود ارزهای دیجیتالی است که سرمایه گذاران می توانند از طریق یک کارگزاری سنتی و یا حساب بازنشستگی در معرض آن قرار بگیرند. Grayscale Investments یک اعتماد سرمایه گذاری کلاسیک اتریوم (ticker ETCG) ایجاد کرد که به سرمایه گذاران اجازه می دهد بدون نیاز به ذخیره یا ایمن کردن مستقیم آن، در معرض ETC قرار بگیرند.(منبع)

ایده[ویرایش]

نوآور بودن :

تعریف بازار هدف:

تعریف مشتری:

تعریف مشکل و راه حل:

آینده نگری:

ارتباط پروژه به بلاکچین :

تیم[ویرایش]

تعداد اعضا: 
عکس: 
اسم کامل: 
پروفایل های لینکدین: 
اسکم بودن پروژه:


سرمایه[ویرایش]

امتیاز ICO (10 امتیاز):
امتیاز جذب سرمایه گذار (5 امتیاز):
امتیاز مارکت کپ (5 امتیاز):

ارائه محصول[ویرایش]

ارائه محصول شامل موارد زیر است و هر کدام چهار امتیاز دارند:

  وایت پیپر:
  آگاهی بخش بودن وایت پیپر:
  معرفی ویدئویی:
  مایل استون ها:
  نمونه اولیه یا MVP:

بازاریابی و شبکه های اجتماعی[ویرایش]

بازاریابی و شبکه اجتماعی شامل موارد زیر است ، هر کدام از عناصر اصلی چهار امتیاز دریافت می کنند:

  تویتر:
  فیس بوک:
  گیت هاب:
  یوتیوب:
  مدیوم:

امتیازات بیشتر

  بیت کوین تالک:
  تلگرام/اسلاگ/دیسکورد:
  رددیت:
  بیت کوین ویکی:
  بلاگ:


وضعیت پروژه[ویرایش]

درجه آمادگی سرمایه گذاری[ویرایش]