DOT

از همگرا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

معرفی[ویرایش]

پولکادوت یک شبکه بلاک چین است که برای پشتیبانی از زنجیره های فرعی مختلف به هم پیوسته و خاص به نام پاراچین (مخفف زنجیره های موازی) طراحی شده است. هر زنجیره ساخته شده در Polkadot از چارچوب مدولار Substrate Parity Technologies استفاده می‌کند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا اجزای خاصی را انتخاب کنند که به بهترین وجه با زنجیره خاص برنامه‌شان مطابقت دارد. پولکادوت به کل اکوسیستم پاراچین‌هایی اطلاق می‌شود که به یک پلت فرم پایه معروف به زنجیره رله متصل می‌شوند. این پلتفرم پایه، که از Substrate(زیرلایه) نیز بهره می‌برد، از عملکرد برنامه پشتیبانی نمی‌کند، اما در عوض امنیت پارچین شبکه را فراهم می‌کند و شامل اجماع، نهایی‌بودن و منطق رأی‌گیری پولکادوت است.منبع

تاریخچه[ویرایش]

Polkadot زاییده فکر دکتر Gavin Wood است که یکی از بنیانگذاران Ethereum و مخترع زبان قرارداد هوشمند Solidity است. دکتر وود کار بر روی ایده خود برای "طراحی نسخه خرد شده اتریوم" را در اواسط سال 2016 آغاز کرد و اولین پیش نویس کاغذ سفید Polkadot را در اکتبر 2016 منتشر کرد.در سال 2017، دکتر وود و پیتر زابان از Parity بنیاد Web3 را تأسیس کردند، یک نهاد غیرانتفاعی که برای حمایت از تحقیق و توسعه Polkadot و همچنین برای نظارت بر تلاش‌های جمع‌آوری کمک مالی تأسیس شده است. بنیاد Web3 مستقر در سوئیس، اولین فروش توکن Polkadot را در اکتبر 2017، با استفاده از یک حراج هلندی (Spend-All Second Price) برای توزیع وجوه، میزبانی کرد. این فروش 145 میلیون دلار در کمتر از دو هفته به دست آورد و 50 درصد از عرضه اولیه 10 میلیون DOT (قدیمی) را به فروش رساند و بنیاد Web3 شرکت Parity Technologies را برای توسعه Polkadot انتخاب کرد.Parity Technologies توسط دکتر Gavin Wood و Jutta Steine تاسیس شد و به دلیل حفظ مشتری Parity Ethereum علاوه بر Substrate، که به عنوان چارچوب توسعه برای Polkadot عمل می کند، شناخته شده است.منبع

پولکادوت با اجازه دادن به بلاک چین های تخصصی برای برقراری ارتباط با یکدیگر در یک محیط امن و بدون اعتماد، مقیاس پذیری را امکان پذیر می کند.پولکادوت برای اتصال و ایمن سازی بلاک چین های منحصر به فرد، خواه عمومی، شبکه های بدون مجوز، زنجیره های کنسرسیوم خصوصی، یا اوراکل ها و سایر فناوری های Web3 ساخته شده است. این یک اینترنت را فعال می کند که در آن بلاک چین های مستقل می توانند تحت ضمانت های امنیتی مشترک تبادل اطلاعات کنند.پولکادوت یک شبکه زنده با ستون های اصلی حاکمیت و ارتقاء است. این شبکه دارای مجموعه پیشرفته ای از ابزارهای حاکمیتی است و با استفاده از استاندارد WebAssembly به عنوان یک "پروتکل متا"، می تواند به طور مستقل ارتقاهای شبکه را اجرا کند. Polkadot با نیازهای در حال رشد شما بدون خطرات فورک های شبکه سازگار است.منبع

اعضای تیم[ویرایش]

Robert Habermeier

Gavin Wood

Peter Czaban

Jutta Steiner

ایده[ویرایش]

نوآور بودن : فناوری ساختاری پولکادات (Polkadot)

پولکادات برای تبدیل‌شدن به شبکه بلاک چینی ناهمگن به‌شکل متفاوتی با شبکه اتریوم عمل می‌کند. این شبکه از پاراچین‌ها و پاراتردها (Parathreads) متصل به زنجیره رله اصلی پولکادات استفاده می‌کنند. این زنجیره نیز ازطریق پل‌های موجود در پلتفرم به شبکه‌های خارجی متصل می‌شود.

پاراچین

پولکادات شامل زنجیره‌های زیر است:

زنجیره رله (Relay chain)

زنجیره رله قلب پروتکل پولکادات است و مسئولیت امنیت شبکه و اجماع و تعامل‌ بین‌زنجیره‌ای را در شبکه پولکادات برعهده دارد. این زنجیره بلاک چین اصلی شبکه است و انتقال ارزش و تراکنش بلاک‌ها در اینجا انجام می‌شود. در این زنجیره با هدف افزایش سرعت انجام تراکنش‌های جدید درمقایسه‌با سایر زنجیره‌های پولکادات اقدامات کمتری صورت می‌گیرد. این اقدامات تعامل اعضا و مزایده‌های پاراچین‌ها و اجماع NPoS را شامل می‌شود. به‌عنوان مثال، زنجیره رله تراکنش‌های مربوط به قراردادهای هوشمند را پشتیبانی نمی‌کند. بر‌‌‌اساس گزارشی در سال ۱۳۹۹ (۲۰۲۰)، با این روش منحصر‌به‌فرد سرعت پردازش در پولکادات هزار تراکنش در ثانیه تخمین زده شده بود.

پاراچین‌ها (Parachains)

پاراچین‌ها بلاک چین‌های تنها و مستقلی در پلتفرم پولکادات هستند. آن‌ها طبق قوانین و مقررات خاص خود می‌توانند اجرا شوند و ازآنجاکه ناهمگن هستند، از آن‌ها برای پاسخ‌گویی به انواع عملکردهای مختلف مانند امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یا بهینه‌سازی هزینه زیاد تراکنش‌ها می‌توان استفاده کرد. این بلاک چین‌های سفارشی برای دستیابی به اهداف خاص و رفع مشکلات تخصصی ساخته شده‌اند. آن‌ها از منابع محاسباتی پولکادات استفاده می‌کنند تا صحت تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه را تأیید کنند. پاراچین‌ها با استفاده از ویژگی امنیتی مشترک با پولکادات می‌توانند سیستم‌های حکمرانی خاص خود را توسعه دهند. پروژه‌ها برای اجرای یک پاراچین روی پولکادات باید در مزایده‌های زنجیره رله توکن به امانت بگذارند.

پاراتردها (Parathreads)

پاراتردها با کمی تفاوت عملکردی مشابه پاراچین‌ها دارند. تفاوت این زنجیره‌ها در نحوه اتصالشان به شبکه و مدل اقتصادی آن‌ها است. درواقع پاراتردها پاراچین‌هایی هستند که هزینه ثبت ثابتی دارند و بر‌‌‌اساس مدل پرداخت دلخواه و نه لزوما با وثیقه‌گذاشتن توکن ساخته می‌شوند و در درجه اول برای پروژه‌هایی مناسب هستند که به دسترسی مداوم به شبکه نیاز ندارند. این زنجیره‌ها ممکن است در ابتدا ارزان‌تر باشند؛ اما به‌دلیل نبود مزایده و هزینه‌های بلاک‌های جدید تولیدشده، در درازمدت می‌توانند هزینه بیشتری داشته باشند.

پل‌ها (Bridges)

پل‌ها قابلیت تعامل‌پذیری را برای پولکادات فراهم می‌کنند و ازطریق آن‌ها پولکادات به پاراچین‌ها و پاراتردها اجازه می‌دهد با شبکه‌های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم ارتباط برقرار کنند و توکن‌ها بدون نیاز به صرافی واسطه مبادله شوند. پولکادات به‌منظور مبادله توکن‌ها بدون نیاز به اجاز‌ه قدرتی مرکزی، برای گسترش پل‌ها به سایر بلاک چین‌های موجود در اکوسیستم خود تلاش می‌کند.

الگوریتم گواه بر سهام نامزدشده (NPoS)

پولکادات از سازوکار اجماع مدرن‌تری از اتریوم با نام الگوریتم گواه بر سهام نامزدشده استفاده می‌کند. این الگوریتم برای به‌حداکثررساندن امنیت اشتراکی شبکه به‌گونه‌ای طراحی شده است که فرد خراب‌کار امکان دخالت در آن را نداشته باشد. فناوری ساختاری پولکادات (Polkadot)

پولکادات برای تبدیل‌شدن به شبکه بلاک چینی ناهمگن به‌شکل متفاوتی با شبکه اتریوم عمل می‌کند. این شبکه از پاراچین‌ها و پاراتردها (Parathreads) متصل به زنجیره رله اصلی پولکادات استفاده می‌کنند. این زنجیره نیز ازطریق پل‌های موجود در پلتفرم به شبکه‌های خارجی متصل می‌شود.

پاراچین

پولکادات شامل زنجیره‌های زیر است: زنجیره رله (Relay chain)

زنجیره رله قلب پروتکل پولکادات است و مسئولیت امنیت شبکه و اجماع و تعامل‌ بین‌زنجیره‌ای را در شبکه پولکادات برعهده دارد. این زنجیره بلاک چین اصلی شبکه است و انتقال ارزش و تراکنش بلاک‌ها در اینجا انجام می‌شود. در این زنجیره با هدف افزایش سرعت انجام تراکنش‌های جدید درمقایسه‌با سایر زنجیره‌های پولکادات اقدامات کمتری صورت می‌گیرد. این اقدامات تعامل اعضا و مزایده‌های پاراچین‌ها و اجماع NPoS را شامل می‌شود. به‌عنوان مثال، زنجیره رله تراکنش‌های مربوط به قراردادهای هوشمند را پشتیبانی نمی‌کند. بر‌‌‌اساس گزارشی در سال ۱۳۹۹ (۲۰۲۰)، با این روش منحصر‌به‌فرد سرعت پردازش در پولکادات هزار تراکنش در ثانیه تخمین زده شده بود. پاراچین‌ها (Parachains)

پاراچین‌ها بلاک چین‌های تنها و مستقلی در پلتفرم پولکادات هستند. آن‌ها طبق قوانین و مقررات خاص خود می‌توانند اجرا شوند و ازآنجاکه ناهمگن هستند، از آن‌ها برای پاسخ‌گویی به انواع عملکردهای مختلف مانند امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یا بهینه‌سازی هزینه زیاد تراکنش‌ها می‌توان استفاده کرد. این بلاک چین‌های سفارشی برای دستیابی به اهداف خاص و رفع مشکلات تخصصی ساخته شده‌اند. آن‌ها از منابع محاسباتی پولکادات استفاده می‌کنند تا صحت تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه را تأیید کنند. پاراچین‌ها با استفاده از ویژگی امنیتی مشترک با پولکادات می‌توانند سیستم‌های حکمرانی خاص خود را توسعه دهند. پروژه‌ها برای اجرای یک پاراچین روی پولکادات باید در مزایده‌های زنجیره رله توکن به امانت بگذارند. پاراتردها (Parathreads)

پاراتردها با کمی تفاوت عملکردی مشابه پاراچین‌ها دارند. تفاوت این زنجیره‌ها در نحوه اتصالشان به شبکه و مدل اقتصادی آن‌ها است. درواقع پاراتردها پاراچین‌هایی هستند که هزینه ثبت ثابتی دارند و بر‌‌‌اساس مدل پرداخت دلخواه و نه لزوما با وثیقه‌گذاشتن توکن ساخته می‌شوند و در درجه اول برای پروژه‌هایی مناسب هستند که به دسترسی مداوم به شبکه نیاز ندارند. این زنجیره‌ها ممکن است در ابتدا ارزان‌تر باشند؛ اما به‌دلیل نبود مزایده و هزینه‌های بلاک‌های جدید تولیدشده، در درازمدت می‌توانند هزینه بیشتری داشته باشند. پل‌ها (Bridges)

پل‌ها قابلیت تعامل‌پذیری را برای پولکادات فراهم می‌کنند و ازطریق آن‌ها پولکادات به پاراچین‌ها و پاراتردها اجازه می‌دهد با شبکه‌های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم ارتباط برقرار کنند و توکن‌ها بدون نیاز به صرافی واسطه مبادله شوند. پولکادات به‌منظور مبادله توکن‌ها بدون نیاز به اجاز‌ه قدرتی مرکزی، برای گسترش پل‌ها به سایر بلاک چین‌های موجود در اکوسیستم خود تلاش می‌کند. الگوریتم گواه بر سهام نامزدشده (NPoS)

پولکادات از سازوکار اجماع مدرن‌تری از اتریوم با نام الگوریتم گواه بر سهام نامزدشده استفاده می‌کند. این الگوریتم برای به‌حداکثررساندن امنیت اشتراکی شبکه به‌گونه‌ای طراحی شده است که فرد خراب‌کار امکان دخالت در آن را نداشته باشد.گواه بر سهام نامزدشده برای کسانی که توکن‌ DOT در شبکه به وثیقه گذاشته‌اند، امکان اعتبارسنجی‌ بهترین ارائه‌دهندگان سرویس و امنیت در شبکه را فراهم می‌کند. برخلاف الگوریتم گواه بر سهام واگذارشده، NPoS برای نامزد‌ها درصورت معرفی فردی خراب‌کار در سیستم امکان برگشت سرمایه ازدست‌رفته را فراهم می‌کند. چهارچوب بستر (Substrate Framework)

بستر (Substrate) چهارچوبی نرم‌افزاری است که Parity Technologies برای ایجاد و بهینه‌سازی بلاک چین‌هایی با کاربردهای خاص ساخته است. پولکادات از چهارچوب بستر به‌عنوان بخشی از فناوری زیربنایی خود استفاده و امکان ایجاد بلاک چین‌های هدفمند بدون نیاز به زمان زیاد یا حضور افراد متخصص در حوزه بلاک چین را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌کند.

درواقع، سابستریت جعبه‌ابزاری از توابع و اجزای آماده است که با صرفه‌جویی در وقت افراد به آن‌ها اجازه ‌می‌دهد تنها در حوزه تخصص خود تمرکز کنند؛ به‌همین‌دلیل، تیم‌های توسعه‌دهنده با استفاده از پروتکل Wasm (زبان برنامه‌نویسی Webassembly) در سابستریت می‌توانند به‌سرعت پلتفرم‌های قرارداد. هوشمند را بسازند.منبع:زومیت


تعریف بازار هدف: پولکادات به واسطه تعاریفی که از ابتدا داشته است توانسته است بازار هدف وسیعی را برای خود تعریف کند.با توجه به این که بلاکچین در سطح پولکادات به آسانی قابل توسعه است و همچنین برای توسعه نیازی به چنگال ندارد.


تعریف مشتری:

تعریف مشکل و راه حل:مشکلاتی که باعث آغاز طرح پولکادات شد در واقع مشکلاتی بود که در نسخه اولیه اتریوم موجود بود،با توجه به این که گوین وود در نسخه اولیه اتریوم به همراه ویتالیک بوترین حضور داشت و از تاخیرهای اتریوم دلزده شده بود، ترجیح داد از اتریوم جدا شده و پولکادات را آغاز کندو شبکه ای کاملا مقیاس پذیر و متمرکز بر فناوری های چند زنجیره ای را ایجاد کند.


آینده نگری: پروژه در راستای حل مشکل مقیاس پذیری ودهمچنین توسعه دادن بلاکچین های پیشین همچون اتریوم، پولکادات ایده بلاکچین به هم پیوسته را ابداع کرده است که امکان توسعه سریع بلاکچین های جدید را به افراد جدید داده است،همچنین استفاده از الگوریتم گواهی بر سهام نامزد شده کارمزد پولکادات را کاهش داده است و باعث استقبال بیشتر در آینده از اینترنت بلاکچین ها یا همان پولکادات شده است.ارتباط پروژه به بلاکچین :پروژه برای حل مشکلات بلاکچین طراحی شده است.

تیم[ویرایش]

تعداد اعضا: مشخص است.منبع
عکس: موجود است.منبع
اسم کامل: مشخص است.منبعمنبع
پروفایل های لینکدین: مشخص است.منبع
اسکم بودن پروژه:پروژه نمره بالایی گرفته است.(7.28) و اسکم[۱]نیست.

سرمایه[ویرایش]

امتیاز ICO (10 امتیاز):در دو بازه زمانی متفاوت وارد ICO شده است، ابتدا در سال 15 اکتبر سال 2017، 250 میلیون دلار جمع آوری کرده است، سپس در 27 جولای سال 2020، برای دومین بار وارد ICO شده است و 43.7 میلیون دلار سرمایه گذاری جذب کرده است.منبع

امتیاز جذب سرمایه گذار (5 امتیاز):در هر دو بازه زمانی موفق به جذب سرمایه گذاران زیادی شده است.منبع
امتیاز مارکت کپ (5 امتیاز):پولکادات رده هشتم کوین مارکت کپ را به خود اختصاص داده است و امتیاز کامل مارکت کپ را می گیرد.منبع

ارائه محصول[ویرایش]

ارائه محصول شامل موارد زیر است و هر کدام چهار امتیاز دارند:

  وایت پیپر: دارد
  آگاهی بخش بودن وایت پیپر:وایت پیپر بسیاری از بخش های تجاری را ندارد و نمره 2 می گیرد.
  معرفی ویدئویی:اینجا موجود است.،معرفی اولیه بخش های مختلف به صورت ویدیویی در اینجا وجود دارد.ویدیوی یادگیری
  مایل استون ها:موجود است.
  نمونه اولیه یا MVP:پروژه در مسیر توسعه قرار دارد و از نمونه اولیه گذر کرده است برای یادگیری محیط بلاکچین پولکادوت می توان به اینجا رجوع کرد.

بازاریابی و شبکه های اجتماعی[ویرایش]

بازاریابی و شبکه اجتماعی شامل موارد زیر است ، هر کدام از عناصر اصلی چهار امتیاز دریافت می کنند:

  تویتر:دارد
  فیس بوک:دارد
  گیت هاب:دارد
  یوتیوب:دارد
  مدیوم:دارد

امتیازات بیشتر

تلگرام/اسلاگ/دیسکورد:تلگرام: دارد، دیسکورد:دارد
  رددیت:دارد
  ویکی:دارد
  بلاگ:دارد

وضعیت پروژه[ویرایش]

درجه آمادگی سرمایه گذاری[ویرایش]