CAKE

از همگرا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

معرفی[ویرایش]

PancakeSwap یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که بر روی زنجیره هوشمند بایننس(BSC) ایجاد شده است واز سیستم بازارسازی خودکار (AMM) استفاده می کند. PancakeSwap یک فورک SushiSwap است و دارای پایگاه کد تقریباً یکسانی است، اما مزیت تراکنش‌های ارزان‌تر و سریع‌تر بدلیل ساخته شدن بر روی BSC را دارد. همچنین ویژگی های اضافی را در مقایسه با SushiSwap ارائه می دهد، مانند کشت بازده (ییلد فارمینگ) در سایر پروتکل ها، قرعه کشی ها و عرضه های اولیه مزرعه (IFO). PancakeSwap توسط گروهی از توسعه دهندگان ناشناس در سپتامبر 2020 تأسیس شد. چیزی که در زمان راه اندازی آن را متفاوت کرد این بود که PancakeSwap بر روی زنجیره هوشمند Binance (BSC) ایجاد شده بود که تراکنش های سریع تر و ارزان تری را در مقایسه با اتریوم ارائه می دهد. در زمان راه‌اندازی PancakeSwap، اتریوم از تراکنش‌های گران‌قیمت و کندی رنج می‌برد، زیرا جریان اصلی DeFi در سال 2020 باعث افزایش تقاضا برای تراکنش‌ها شد. تقریباً تمام برنامه‌های DeFi در آن زمان بر روی اتریوم کار می‌کردند. جدا از هزینه‌های شبکه ارزان‌تر که توسط BSC ارائه می‌شود، PancakeSwap همچنین هزینه مبادله کمتری 0.2% ارائه می‌کند در حالی که رایح آن 0.3٪ است. در پشت مدل کم کارمزد خود، PancakeSwap رشد سریعی در حجم معاملات و ارزش کل قفل شده (TVL) داشت. این صرافی در فوریه 2021 از نظر حجم معاملات به یکی از بزرگترین صرافی های غیرمتمرکز صنعت تبدیل شد و با پیشگام AMM و Uniswap در اتریوم در یک رده ایستاد. منبع

ایده[ویرایش]

نوآور بودن : از لحاظ نوآور بودن پن کیک سواپ چیزی برای ارائه ندارد، آن چیزی که در پن کیک سواپ مزیت محسوب می شود کارمزد پایین تر است که نقش اصلی را در توسعه شبکه اش دارد.دیگر نقطه قوت آن توسعه اش بر روی بایننس است که از رقبای دیگرش بر روی اتریوم متمایز است اما این حیطه به سرعت امکان هدف قرار گرفتن دارد(2 امتیاز)

تعریف بازار هدف: به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز بازار هدف آن کاملا مشخص است.(4 امتیاز)

تعریف مشتری: با توجه به مشخص بودن بازار هدف تعریف مشتری نیز مشخص است.(3 امتیاز)

تعریف مشکل و راه حل: پن کیک سواپ با توجه به حضورش بر روی بایننس که کارمزدهای پایین تری نسبت به اتریوم دارد توانسته نسبت به رقبایش کارمزد پایین تری را ارائه دهد.(2 امتیاز)، با این حال این راه حال دائمی نیست.

آینده نگری: پن کیک سواپ رودمپ ندارد بلکه لیست وظایف دارد، که آن را منتشر کرده است، بنابراین بازه زمانی مشخصی برای کارهایش معین نکرده است و این نقطه ضعف محسوب می شود.منبع(2 امتیاز)

ارتباط پروژه به بلاکچین :پروژه یک پروژه Defi است و بنابراین کاملا به بلاکچین مربوط می شود، با توجه به عملکردش از 5 امتیاز می تواند 2 امتیاز بگیرد.

مجموع امتیاز: 16 امتیاز.

تیم[ویرایش]

تعداد اعضا:در سایت کوین مارکت کپ در مورد تیم پن کیک سواپ چنین آورده است :
Although the team behind PancakeSwap is completely anonymous, the platform has been audited by several prominent blockchain security firms — including Certik and Slowmist. The platform is also completely open-source, since the PancakeSwap website and smart contract code are open to public scrutiny. Nonetheless, it is known that the team consists of more than a dozen members (known as chefs), including two co-leads (Hops and Thumper), and a variety of engineers.

به این معنا که تیم پشت سر این پروژه ناشناس است .

هیچ امتیازی از بخش تیم نمی گیرد.

سرمایه[ویرایش]

امتیاز ICO (10 امتیاز):مطابق با داده های سایت های مختلف برای پروژه تا به حال ICO ثبت نشده است و در این بخش به آن امتیازی تعلق نمی گیرد.
امتیاز جذب سرمایه گذار (5 امتیاز):مطابق با اطلاعات موجود و اینکه توسعه دهندگان آن ناشناس بودند اطلاعاتی راجب جذب سرمایه گذار یافت نشد بنابراین امتیازی از این بابت کسب نمیکند.
امتیاز مارکت کپ (5 امتیاز):در سایت coinmarketcap رتبه اش 42 است و امتیاز 3 به آن تعلق می گیرد.

در مجموع در قسمت سرمایه این پروژه 3امتیاز می گیرد.

ارائه محصول[ویرایش]

ارائه محصول شامل موارد زیر است و هر کدام چهار امتیاز دارند:

  وایت پیپر: یافت نشد! 
  آگاهی بخش بودن وایت پیپر: در یکی از وب سایت های حامی پروژه اینجا اطلاعات نیمه کاملی در این باره وجود دارد بنابراین از 4 نمره امتیاز یک برای آن پیشنهاد میشود!
  معرفی ویدئویی: ندارد!
  مایل استون ها: در این باره هم اطلاعاتی کلی در اینجا یافت شد بدون بررسی جزئیات بنابراین از این بخش هم امتیاز 2 از 4 پیشنهاد میشود
  نمونه اولیه یا MVP: پیش روی های خوبی در این زمینه صورت گرفته و حتی صرافی آن به نسخه دوم هم بروز رسانی شده بنابراین از این بخش امتیاز 2 از 3 را میگیرد
نمره کلی : 5 از 20

بازاریابی و شبکه های اجتماعی[ویرایش]

بازاریابی و شبکه اجتماعی شامل موارد زیر است ، هر کدام از عناصر اصلی چهار امتیاز دریافت می کنند:

  تویتر (4 امتیاز): دارد
  فیس بوک(4 امتیاز):[رسمی ندارد]
  گیت هاب(4 امتیاز):دارد
  یوتیوب(4 امتیاز):[رسمی ندارد]
  مدیوم(4 امتیاز):دارد


امتیازات بیشتر هر کدام دو امتیاز دریافت می کنند:

  بیت کوین تالک(2 امتیاز):[ندارد]
  تلگرام/اسلاگ/دیسکورد:تلگرام(2 امتیاز):دو عدد کانال تلگرامی دارد:اول، دوم، اسلاک ندارد.
  رددیت(2 امتیاز):دارد
  بیت کوین ویکی(2 امتیاز):[ندارد]

  بلاگ/فوروم(2 امتیاز):فوروم:دارد، برای مطالعه بیشتر و خبرهای به روز در مورد پروژه های جدید می توان برای مطالعه خبرها به اینجا رجوع کنید.

وضعیت پروژه[ویرایش]

درجه آمادگی سرمایه گذاری[ویرایش]