ADA

از همگرا
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ADA LOGO

معرفی[ویرایش]

کاردانو یک پلتفرم بلاک چین اثبات سهام است: اولین موردی که بر اساس تحقیقات مورد بررسی قرار گرفته و از طریق روش های مبتنی بر شواهد توسعه یافته است. این فناوری ترکیبی از فناوری های پیشگام است تا امنیت و پایداری بی نظیری را در برنامه ها ، سیستم ها و جوامع غیرمتمرکز ارائه دهد. کاردانو خود را به عنوان جایگزینی برای اتریوم معرفی کرده است. هر دو پلتفرم برای کاربردهای مشابه، مانند قراردادهای هوشمند، استفاده می‌شوند و هدفشان ساختن یک سیستم متصل و غیرمتمرکز است. کاردانو خود را نسخه به روز شده اتریوم می داند و خود را به عنوان پلتفرم نسل سوم بر اعتبار نسل دوم اتریوم معرفی کرده است. پلتفرم بلاک چین همچنین هدف ارائه خدمات بانکی به افراد غیربانکی جهان را دارد. کاربردهای اصلی Cardano در مدیریت هویت و قابلیت ردیابی است. برنامه قبلی را می توان برای ساده سازی و ساده سازی فرآیندهایی که نیاز به جمع آوری داده ها از منابع متعدد دارند استفاده کرد. کاربرد دوم را می توان برای ردیابی و ممیزی فرآیندهای تولید محصول از منشأ تا کالاهای نهایی و به طور بالقوه حذف بازار کالاهای تقلبی مورد استفاده قرار داد. نظارت بر پیشرفت اکوسیستم پروتکل کاردانو غیرمتمرکز است و مسئولیت ها توسط شرکای کاردانو مشترک است: بنیاد کاردانو، IOHK، و EMURGO.

Cardano Foundation[ویرایش]

بنیاد کاردانو، یک سازمان غیرانتفاعی، متولی قانونی است که مسئولیت نظارت و نظارت اولیه بر برند کاردانو را بر عهده دارد. این بنیاد، دیده شدن پروتکل را در صحنه جهانی ارتقا می‌دهد، فرصت‌های مورد استفاده را پرورش می‌دهد و با سیاست‌گذاران، تنظیم‌کننده‌ها و دانشگاهیان ارتباط برقرار می‌کند.

IOHK[ویرایش]

IOHK یک شرکت مهندسی نرم افزار و فناوری است که مسئولیت ساخت کاردانو را بر عهده دارد و دارای یک بازوی تحقیقاتی است که به ترویج آموزش بلاک چین اختصاص دارد. IOHK از نزدیک با شرکای دانشگاهی همکاری می کند تا نه تنها ماموریت آموزشی خود را پیش ببرد، بلکه مقیاس پذیری طولانی مدت پروتکل کاردانو را با استفاده از جدیدترین تحقیقات علمی بررسی شده برای اطلاع رسانی به روز رسانی پلت فرم قبل از اجرا، بهبود بخشد.

EMURGO[ویرایش]

EMURGO شریک جهانی فناوری است که مسئول پذیرش تجاری پروتکل Cardano است و کسب و کارها را در طیف گسترده ای از بخش ها در سیستم بلاک چین ادغام می کند.

تاریخچه[ویرایش]

کاردانو توسط چارلز هاچکینسون که از بنیان‌گذاران اتریوم بود، پایه گذاری شد. از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ مقدمات کار ایجاد شد و در ۲۰۱۷ این پلتفرم ایجاد شد. سه نهاد در ساخت این پلتفرم همکاری می‌کنند. شرکت IOHK که توسعه کاردانو را بر عهده دارد و شرکت Emurgo که سرمایه‌گذاری بر این پلتفرم را پیش‌می‌برد و بنیاد کاردانو که امور کلی این پلتفرم را زیر نظر دارد.کاردانو برای تمامی آپدیت‌های خود از نظرات آکادمیک استفاده می‌نماید.

نام‌گذاری[ویرایش]

نام شبکه به افتخار ریاضی‌دان ایتالیایی جرلامو کاردانو و آدا و لاولیس به افتخار ریاضی‌دان انگلیسی ایدا لاولیس نام گذاری شده‌اند.(منبع)

مراحل توسعه کاردانو[ویرایش]

کاردانو در پنج مرحله برای دستیابی به هدف خود، توسعه شبکه به یک پلتفرم توسعه برنامه غیرمتمرکز (DApp) با دفتر کل چند دارایی و قراردادهای هوشمند قابل تأیید ساخته شده است. در عامیانه به عنوان یک دوره نامیده می شود. پنج مرحله یا دوره عبارتند از:

بنیاد (دوران بایرون)

عدم تمرکز (دوران شلی)

قراردادهای هوشمند (دوران گوگن)

مقیاس بندی (دوران باشو)

حکمرانی(دوران ولتر)

اعضای تیم[ویرایش]

اعضای کامل تیم در اینجا اعلام شده است.

بنیانگذاران:

Charles Hoskinson

Jeremy Wood

Jaynti Kanani

Sandeep Nailwal

Anurag Arjun

Mihailo Bjelic

ایده[ویرایش]

نوآور بودن :

از کاردانو به عنوان یکی از بلاکچین های با الگوریتم اجماع اثبات سهام خودش را به عنوان سبزترین بلاکچین موجودو نسل آینده اتریوم یاد می شود، همچنین کاردانو خود را براساس کاربردهای مختلف قابل انطباق کرده و نسخه های متفاوتی از خود را به صورت استفاده فردی و سازمانی ایجاد کرده است که به آن قدرت درگیر شدن با پروژه های صنعتی و علمی را می دهد به همین دلیل یکی از شعارهای کاردانو این است که:" ما علم را تغییر داده ایم. ما معنای ایجاد سیستم های جهانی و مدل های پایدار مبادله و حکمرانی را تغییر داده ایم." در سال جاری اسمارت کنترکت ها نیز به آن اضافه شود .در مجموع می توان به دلیل پایدار وسبز بودن به آن نمره 4 داد.

تعریف بازار هدف:

با توجه به مدل توسعه کاردانو ، کاردانو قابلیت انطباق خود را با پروژه های مختلف صنعتی و علمی ایجادکرده است ودارای بازار هدف مناسب و چشم انداز روشنی است و به آن نمره چهار می شود داد.

تعریف مشتری:

کاردانو جامعه متخصصین و دانش را هدف قرار داده است و با تعریف نسخه های قابل انطباق با بخش های مختلف بازار به آن نمره کامل داد.تعداد اعضای جامعه کاردانو نزدیک به نیم میلیون نفر است که به آن توان خوبی را برای جذب مشتری داده است .

تعریف مشکل و راه حل:

پروژه های کاردانو با توجه به سطح توسعه و آنچه انجام داده است راه حلی برای مشکلات فعلی دنیای دانش است در این راستا کاردانو مشکلات و راه حل ها را به درستی تشخیص داده و تعریف کرده است به آن نمره سه داده می شود .

آینده نگری:

پروژه کاردانو بسیار بلند پروازانه است،و آینده نگری بسیار خوبی دارد ومعضلات بنیادین دانش را تشخیص داده است، به آن نمره چهار داده می شود.

ارتباط پروژه به بلاکچین :

پروژه با بلاکچین مربوط است در این راستا نمره پنج به آن داده می شود .

تیم[ویرایش]

تعداد اعضا(4 امتیاز): تعداد تیم تشکیل دهنده کاردانو بالاست و چهار امتیاز را می گیرد .
عکس(4 امتیاز): عکس اعضای تیم در لینک بالا موجود است و چهار امتیاز را می گیرد .
اسم کامل(4 امتیاز): اسم کامل اعضای تیم به صورت مشخص تیم موجود است .
پروفایل های لینکدین(4 امتیاز): آدرس پروفایل های لینکدین موجود است و واقعی است .
اسکم بودن پروژه(4 امتیاز):اطلاعات موجود در پروژه اسکم نبودن پروژه را اثبات می کند.
وجود افراد مشهور حیطه بلاکجین در تیم:وجود دارد.(چارلز هاچکینسون)

سرمایه[ویرایش]

امتیاز ICO (10 امتیاز): مطابق با اطلاعات موجود کاردانو در اولین ICO خود، توانسته است،به میزان 62,236,134دلار جذب کند که بسیار خوب محسوب می شود و به دلیل این که از ده میلیون دلار فراتر است،ده امتیاز کامل را می گیرد.(منبع)
امتیاز جذب سرمایه گذار (5 امتیاز):پروژه کاردانو چند جذب پروژه موفقیت آمیز داشته است از جمله این سرمایه گذاری ها، سرمایه گذاری شرکت سنگاپوری Emurgo در سپتامبر سال 2021 حدود $100m جذب کند، همچنین شرکت سوییسی Gene Simmons نیز که در حیطه نرم افزارهای سازمانی و فینتک سرمایه گذاری می کند، در فوریه سال 2021، $300k بر روی کاردانو سرمایه گذاری کرده است و امتیاز کامل را برای سرمایه گذاری موفقیت آمیز می گیرد.(منبع)

امتیاز مارکت کپ (5 امتیاز):کاردانو در رده بندی کوین مارکت کپ رده چهارم را دارد و امتیاز کامل این قسمت را نیز می گیرد .

در مجموع در قسمت سرمایه این پروژه بیست امتیاز می گیرد.

ارائه محصول[ویرایش]

ارائه محصول شامل موارد زیر است و هر کدام چهار امتیاز دارند:

  وایت پیپر(4 امتیاز):دارد
 آگاهی بخش بودن وایت پیپر(2 امتیاز):وایت پیپر کاردانو متفاوت با سایر وایت پیپرها نوشته شده است از جهت اهداف پروژه بسیار گویا و شفاف نوشته است اما برخی قسمت ها مانند توکن اکانومی ، توضیحات فنی مانند بخش تکنولوژی و غیره را ندارد و از 4 نمره ، 2 برای آن پیشنهاد می شود.
  معرفی ویدئویی(4 امتیاز):کاردانو یک پروژه توسعه یافته است و معرفی ویدیویی های زیادی چه توسط خودش و چه توسط سایرین برای آن منتشر شده است و از این لحاظ نمره کامل را می گیرد.
  مایل استون ها(4 امتیاز):رودمپ کاردانو کاملا متفاوت با همه پروژه های بلاکچینی نگارش شده است و به شیوه ای بسیار جذاب و هدفمند ارائه شده است. طرح توسعه کاردانو به پنج دوره تقسیم شده است که هر دوره با نام دانشمندان مشاهیر مختلف به ترتیب به دوره های بایرون،شیلی،گوگون، باشو،ولتر تقسیم بندی شده است.وضعیت پروژه در قسمت Status Updates به صورت ماهانه و کارهای انجام شده کاملا مشخص است.همچنین قسمت های فنی روزمره را می توان در cardanoupdates یافت.در مجموع به این قسمت در پروژه کاردانو نمره کامل داده می شود.
  نمونه اولیه ( 3 امتیاز): پروژه از حد نمونه اولیه فراتر رفته است و در حال حاضر در حال ایجاد بخش توسعه اسمارت کنترکت هاست.با توجه به این که پروژه اسمارت کنترکت تا حدودی تاخیر خورده است به پروژه نمره 3 داده می شود .

مجموع نمره : 17/20

بازاریابی و شبکه های اجتماعی[ویرایش]

بازاریابی و شبکه اجتماعی شامل موارد زیر است ، هر کدام از عناصر اصلی چهار امتیاز دریافت می کنند:

  تویتر (4 امتیاز): دارد
  فیس بوک(4 امتیاز):دارد
  گیت هاب(4 امتیاز):اولدوم
  یوتیوب(4 امتیاز):دارد
  مدیوم(4 امتیاز):دارد


امتیازات بیشتر هر کدام دو امتیاز دریافت می کنند:

  بیت کوین تالک(2 امتیاز):دارد
  تلگرام/اسلاگ/دیسکورد:تلگرام(2 امتیاز):دو عدد کانال تلگرامی دارد:اول، دوم، اسلاک ندارد.
  رددیت(2 امتیاز):دارد
  بیت کوین ویکی(2 امتیاز):دارد

  بلاگ/فوروم(2 امتیاز):فوروم:دارد، برای مطالعه بیشتر و خبرهای به روز در مورد پروژه های جدید کاردانو می توان برای مطالعه موارد فنی به اول ودومو برای خبرهای تجاری به بلاگ تیم هاریسون مدیر اجرایی بازاریابی و ارتباطات پروژه رجوع کرد.
 برای دنبال کردن تمامی تغییرات فنی به صورت کاملا آنلاین و روزانه توسط توسعه دهندگان کاردانو می توان به cardanoupdates رجوع کرد.

وضعیت پروژه[ویرایش]

امتیاز نهایی[ویرایش]