چطور کلاهبرداری‌ رمزارزها را تشخیص دهیم؟

از همگرا
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ده‌ها ارز دیجیتال جدید هر ماه راه‌اندازی می‌شوند و در کنار این توکن‌ها و سکه‌های جدید، یک سری پیشنهادات اولیه سکه (ICO) ارائه می‌شود. اشتها در میان طیف گسترده ای از سرمایه گذاران برای این فرصت ها افزایش یافته است، حتی با وجود این واقعیت که ارزهای دیجیتال در سال 2018 ضربه خوردند. همه این عوامل برای جذب کلاهبرداران ترکیب می شوند. به هر حال، اگر سرمایه گذاران ثابت کرده باشند که مایلند پول خود را به سمت یک ارز دیجیتال بسیار سوداگرانه پرتاب کنند، به نظر می رسد به همان اندازه در توکن ها یا ICO های تقلبی سرمایه گذاری کنند.

برای سرمایه‌گذار ارزهای دیجیتال که به دنبال بهترین استفاده از میزبان فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدید است و در عین حال از ICOهای تقلبی و سکه‌ها و توکن‌ها در امان است، این چشم‌انداز می‌تواند دلهره‌آور باشد. فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال با سرعتی سریع در حال توسعه است و حتی سرمایه‌گذاران با تجربه ممکن است به سختی از اصطلاحات استفاده کنند. در حالی که هیچ تضمینی وجود ندارد که استارت‌آپ‌های مرتبط با بلاک چین قانونی یا موفق باشند، مراحل ذکر شده در زیر می‌تواند به شما کمک کند تا حد امکان مطمئن شوید که دچار کلاهبرداری نمی‌شوید.

گام های کلیدی[ویرایش]

-ICO های تقلبی و سکه ها و توکن های ناقص فراوان هستند، اما راه های زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند از این کلاهبرداری های احتمالی جلوگیری کنید.

-یکی از بهترین راه‌ها برای محافظت از خود این است که قبل از سرمایه‌گذاری روی اعضای تیم یک پروژه کاملاً تحقیق کنید.

-یک وایت پیپر ارز دیجیتال یا ICO سند اساسی برای آن پروژه است. باید به هر قیمتی از شرکت هایی که کاغذ سفید ارائه نمی دهند اجتناب کرد. مطمئن شوید که وایت پیپر را به دقت مطالعه و تجزیه و تحلیل کرده اید. هر ICO به یک رمز یا سیستم ارزی برای تسهیل فرآیند تامین مالی جمعی بستگی دارد. شرکت ها و تلاش های قانونی خود سیستم و پیشرفت فروش توکن را برای سرمایه گذاران بالقوه آسان می کند. ارقام فروش توکن برای ICO را در طول زمان تماشا کنید.

-به طور کلی، هنگام جستجوی فرصت های سرمایه گذاری جدید در ICO و فضاهای ارزهای دیجیتال، بسیار محتاط باشید.

تیم را بشناسید[ویرایش]

شاید مهم ترین عامل موفقیت برای هر ICO یا ارز دیجیتال، توسعه دهندگان و تیم مدیریت پروژه باشد. فضای ارزهای دیجیتال تحت تسلط نام‌های بزرگ است و توسعه‌دهندگان فوق‌ستاره‌ای مانند ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم، می‌توانند پروژه‌های جدیدی را صرفاً با فهرست کردن نام‌هایشان در یک تیم توسعه‌دهنده بسازند یا شکست دهند. به همین دلیل، کلاهبرداران به طور فزاینده ای متداول می شوند که بنیانگذاران و بیوگرافی های جعلی را برای پروژه های خود اختراع کنند.

بهترین محافظت در برابر این تاکتیک متقلبانه این است که قبل از سرمایه گذاری در مورد اعضای تیم یک پروژه به طور کامل تحقیق کنید. برای مثال، اگر نتوانید اطلاعاتی درباره یک توسعه دهنده یا بنیانگذار خاص در لینکدین یا سایر رسانه های اجتماعی پیدا کنید، نشانه بدی است. حتی اگر نمایه‌ها وجود داشته باشند، بررسی کنید که آیا به نظر می‌رسد فعالیت آن‌ها با تعداد فالوورها و لایک‌هایی که جمع‌آوری می‌کنند مطابقت دارد یا خیر. افرادی که به ندرت با فالوورهای خود در ارتباط هستند و در عین حال هزاران طرفدار دارند، ممکن است واقعی نباشند. فراتر از تعیین اینکه آیا تیم توسعه واقعی است یا خیر، مهم است که تلاش کنیم تا ببینیم آیا صلاحیت‌های آنها مطابقت دارد یا خیر. آیا بنیانگذاران تجربه ای که ادعا می کنند دارند دارند؟ آیا مربوط به پروژه فعلی در دست است؟

منافذ روی وایت پیپر[ویرایش]

یک وایت پیپر ارز دیجیتال یا ICO سند اساسی برای آن پروژه است. وایت پیپر باید پیشینه، اهداف، استراتژی، نگرانی‌ها و جدول زمانی برای اجرای هر پروژه مرتبط با بلاک چین را مشخص کند. وایت‌پیپرها می‌توانند به‌طور باورنکردنی فاش‌کننده باشند: شرکت‌هایی که وب‌سایت پر زرق و برق دارند ممکن است نشان دهند که فاقد یک مفهوم اساسی هستند. از سوی دیگر، شرکتی با وب‌سایتی حاوی خطاهای املایی ممکن است کاغذ سفیدی داشته باشد که نشان‌دهنده یک مفهوم کاملاً محکم و یک برنامه اجرایی دقیق است.

اولین گام برای تجزیه و تحلیل یک وایت پیپر این است که آن را کاملاً کامل بخوانید. بررسی کنید که آیا وایت پیپر منابع تکمیلی ، از جمله مدل های مالی، نگرانی های قانونی، تجزیه و تحلیل SWOT و نقشه راه برای اجرا کردن نیز دارد.

باید به هر قیمتی از شرکت هایی که وایت پیپر ارائه نمی دهند اجتناب کرد. با این حال، این امکان وجود دارد که یک شرکت کلاهبردار، مانند مورد PlexCoin، یک وایت پیپر قانع کننده ارائه دهد. این شرکت قبل از اینکه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) برای تعطیل کردن آن وارد عمل شود، توانست بیش از 15 میلیون دلار جمع آوری کند. یک وایت پیپر باید به تمام سوالاتی که ممکن است یک سرمایه گذار بالقوه در مورد اینکه چه چیزی این پروژه خاص را از رقبای خود متمایز می کند، چگونگی موفقیت آن و اقداماتی که برای دستیابی به اهداف خود انجام خواهد داد، پاسخ دهد

به فروش توکن نگاه کنید[ویرایش]

هر ICO به یک رمزارز یا سیستم ارزی برای تسهیل فرآیند تامین مالی جمعی بستگی دارد. شرکت ها و تلاش های قانونی خود سیستم و پیشرفت فروش توکن را برای سرمایه گذاران بالقوه آسان می کند. به دنبال ارقام فروش توکن باشید زیرا ICO در حال انجام است. بهتر است، فروش توکن را در طول زمان تماشا کنید تا ببینید چگونه پیشرفت می کند. اگر یک شرکت ترسیم پیشرفت ICO خود را برای کسی مشکل کند، این یک پرچم قرمز بزرگ است. برخی از ICOهای کلاهبردار، پیشرفت فروش توکن خود را به بهانه آدرس‌های مشارکت فردی پنهان می‌کنند. این امر مانع از آن می‌شود که سرمایه‌گذاران بالقوه متوجه شوند که دقیقاً چه مقدار افزایش یافته است و چه مقدار زمان برای فروش باقی مانده است. در برخی موارد، این ممکن است تلاشی برای ایجاد حس فوریت در بین سرمایه گذاران بالقوه باشد، حتی اگر شواهدی از فروش موفق در همان زمان وجود نداشته باشد.

پروژه تا چه حد امکان پذیر است؟[ویرایش]

اگرچه ممکن است بدیهی به نظر برسد، ICOها و ارزهای رمزپایه با بیشترین شانس موفقیت، آنهایی هستند که ساختار اساسی برای دوام بیشتر از رقبای خود دارند. بسیاری از ICOها، حتی آنهایی که به شدت تبلیغ شده‌اند، پس از کم‌رنگ شدن علاقه اولیه، از بین رفته‌اند. بهترین شانس شما برای سرمایه گذاری موفق به شرکتی متکی است که مجموعه ای از اهداف قابل دستیابی و عملی داشته باشد. شرکت باید در حال حاضر یک مفهوم متقاعد کننده داشته باشد، اما همچنین باید بتواند آن مفهوم را در کوتاه مدت و بلندمدت به طور یکسان اجرا کند.

همراهی با مسئله امکان سنجی، موضوع شفافیت است. شرکت‌هایی که مفاهیم و مدل‌های برجسته‌ای دارند، بیشتر از دیگران می‌خواهند تا حد امکان شفاف‌تر با جامعه گسترده‌تر باشند. به دنبال شرکت هایی باشید که قصد دارند سرمایه گذاران بالقوه را با گزارش های منظم و دقیق پیشرفت در وب سایت شرکت یا رسانه های اجتماعی به روز نگه دارند. همچنین بررسی اینکه آیا یک شرکت دارای جدول زمانی برای آنچه در فرآیند توسعه رخ داده است نیز هست؟ مفید است.

جانب احتیاط را بگیرید[ویرایش]

حتی موفق‌ترین ICOها و رمزارزهای به دلیل تقویت سرمایه‌گذاری سوداگرانه مورد انتقاد قرار می‌گیرند. ایده ثروتمند شدن سریع با سرمایه گذاری در یک پروژه جدید داغ به اندازه کافی وسوسه انگیز است که سرمایه گذاران باتجربه و مبتدی هر دو را به مناطق پرخطر بکشاند. هنگامی که به دنبال فرصت های سرمایه گذاری جدید در فضاهای ICO و ارزهای دیجیتال هستید، مراقب باشید، از پروژه‌هایی که بیش از حد خوب به نظر می‌رسند که احتمالا واقعی باشند برحذر باشید. زمانی را صرف بررسی دقیق هر جزئیات کنید، و فرض کنید که فقدان یک بخش از اطلاعات مهم ممکن است تلاشی برای پنهان کردن یک مدل یا مفهوم نامناسب باشد. قبل از سرمایه گذاری به دنبال منابع خارجی برای بررسی مشروعیت هر پروژه باشید و همیشه سوالاتی بپرسید که نمی توانید پاسخ آنها را پیدا کنید. فضاهای ارز دیجیتال و ICO فرصت‌های فوق‌العاده‌ای را برای سرمایه‌گذارانی که تکالیف خود را انجام داده‌اند و قادر به تصمیم‌گیری صحیح برای سرمایه‌گذاری هستند، ارائه می‌دهد. آنها همچنین دارای تله‌هایی هستند که می‌تواند منجر به از دست رفتن مقادیر زیادی پول به دلیل جعل، کلاهبرداری یا حتی مشکلات شغلی قانونی شود که طراحی ضعیفی دارند و بعید است که موفق شوند.

نویسندگان مقاله[ویرایش]